Novinky

Jsme jiné divadlo.

Herec, spisovatel a scénárista Matěj Dadák bude číst divákům pardubického Exilu. Ve čtvrtek 24. listopadu od 18:00 zalistuje ve svém třetím románu Lovci švábů. Večer doplní hudba formace Noční stanice.

Divadlo Exil zve své diváky na literaturu. Připravilo autorské čtení herce pražského Činoherního klubu Matěje Dadáka. Autor novely Horowitz a románu Muž bez jazyka představí svůj poslední dystopický román Lovci švábů. Dadák v něm popisuje zhroucené státy, nefungující organizace, celoevropskou válku.

„Původně to byla divadelní hra. Jmenuje se Rašelina, ale ještě ji nikdo neuvedl. Cítil jsem vůči postavám i tématu dluh. A navíc forma románu mi poskytovala více svobody,“ vysvětluje Matěj Dadák.

Právě svoboda je autorovo velké téma, ačkoliv se mu tento pojem zdá čím dál více abstraktnější. Proč se populární herec dal i na dráhu spisovatele?

„Psaní je totální ponoření do vlastního světa, který může být přesně takový, jaký chci. Protože já jsem jeho tvůrce. Můžu do něj někoho nechat nahlédnout a vydat, ale můžu jej jedním kliknutím navždy smazat,“ svěřuje se.

Matěj Dadák je od roku 2000 výraznou osobností Činoherního klubu. Za svou hereckou práci byl dvakrát nominován na Cenu Alfreda Radoka. Objevil se v řadě filmů a seriálů.

„Herec při práci na roli propojuje svoje zkušenosti se ztvárňovanou postavou, jedná v daných okolnostech jako někdo jiný. Má-li to být autentické, používá k tomu nejen svoje tělo, ale i emocionální paměť. Práce na textu je podobná jako práce na roli a zároveň úplně jiná. Zkušenosti a snad i dovednosti z obou profesí se ale mohou navzájem kultivovat,“ dodává Matěj Dadák.

Kromě literatury dostane v Divadle Exil svůj prostor i pardubická kapela Noční stanice. Hudební styl skupiny se pohybuje od městského folku až k polabskému delta blues. Radost z tvorby a dobré texty jsou značkou této mezigenerační kapely. Část repertoáru tvoří zhudebněné básně jako pocta velikánům české a světové poezie.

 


Autor: Naďa Kubínková, Kateřina Fikejzová Prouzová