Divadlo Exil rozjíždí nový projekt. Do konce sezony představí čtyři písničkáře a připraví čtyři fotografické výstavy. První večer složený z koncertu a vernisáže se koná v úterý 22. února od sedmi hodin večer. Své fotky z Indie ukáže Martin Vágner, zpívat bude Žofie Kabelková.

Muzikanti si zahrají, ale bez šťávy

Sál Divadla Exil je pouze pro osmdesát diváků. Proto padla volba na akustické koncerty. „Posluchači budou v bezprostřední blízkosti umělce, který bude doslova na dotek. Zcela tím odpadnou jakékoliv bariéry. Už dopředu máme od muzikantů skvělé ohlasy, i pro ně to bude zase něco nového, osvěžujícího,“ vysvětluje dramaturg koncertů Tomáš Klement, proč se hudební část večera bude pokaždé jmenovat Bez šťávy. Písničkáři zkrátka budou hrát bez ozvučení a mikrofonů. Zatím se počítá se sólisty – solitéry s kytarou nebo s dvojicemi. „Naše divadlo je tak malinké, že by pro hudebníky neměl být problém uřvat to,“ dodává s úsměvem Klement. 

Jako první zahraje a zazpívá v Exilu jihlavská písničkářka Žofie Kabelková. „ Žofka je velmi talentovaná zpěvačka a skladatelka. Byla by škoda odbýt ji označením folková písničkářka, protože její hudba je výrazově mnohem pestřejší,“ uvádí Klement. Muzikantka na obou svých dosud vydaných samostatných albech (Žiju, Peřiny z vody) spolupracovala s předními slovenskými jazzmany. Její hudba snese srovnání s tvorbou Lenky Dusilové nebo duem Tara Fuki. Její texty jsou často velmi intimní a poetické. Komorní prostor pardubického Exilu jim tak jen prospěje a sama muzikantka se na vystoupení těší. „Pozvání na bezšťávové hraní v Exilu mě opravdu zaujalo. Nemám problém odehrát ten koncert jen tak na hubu. Do Pardubic se těším, mám tam hodně kamarádů a ráda se pravidelně vracím na místa, kde mi je dobře,“ říká Žofie Kabelková. Její vystoupení začne v úterý v sedm hodin večer.

Fotky napříč žánry

Koncerty Bez šťávy jsou polovinou večera, který vždy zahájí vernisáží. Nepůjde jenom o klasické uvedení výstavy. Setkání s fotografem a jeho snímky doplní promítání, autorské čtení anebo listování v poezii. V tom prvním se tak společně s Žofií Kabelkovou na jednom jevišti setká Martin Vágner se svými momentkami z Indie.

„Cestování je jako žít více životů. Nerad chodím po osvědčených cestách. Raději si vybírám dobrodružství než pohodlí a stereotyp,“ vysvětluje Vágner. Svůj výběr nazval Děti Indie. Podle kurátora divadelních výstav Jana Míška patří Vágner do skupiny snílků a hledačů tajuplna. „Další březnová instalace fotografií Miloše Fice ukáže rozpohybované akty. V dubnu následují umělecké fotky Michala Klímy a sezonu v květnu uzavře Blanka Dudašková s cyklem Kolíčky,“ říká Míšek.

Starý nápad v novém kabátě

Spojení vernisáží s autorským čtením a koncerty není v Exilu žádná novinka. Jen k tomu zatím docházelo nahodile. „Ohlas byl víc než dobrý. Proto jsme se rozhodli udělat z toho pravidlo a pozvat do našeho hlediště i jiné než své běžné návštěvníky,“ vysvětluje Jan Míšek. Pokud se nový projekt komponovaných pořadů ujme, diváci se na něj mohou těšit i v následující divadelní sezoně. Pardubice jsou plné výborných fotografů. A není ani nouze o muzikanty, kteří nepotřebují mikrofony a doprovodnou kapelu. „Vážně se nebojím, že by nebylo koho pozvat. Kvalitních umělců je celá řada, stačí se jen rozhlédnout,“ dodává Tomáš Klement.

< Zpět na novinky