Novinky

Jsme jiné divadlo.

Covid zmařil našemu divadlu oslavy dvacetileté existence souboru. Ale všechno špatné pro něco dobré, lockdown pomohl Exilákům soustředit se na plno na vybudování nové divadelní scény v prostorách pod Machoňovou pasáží. 

Cílem projektu bylo vytvořit pro divadlo důstojný a bezpečný prostor. Nový sál a zázemí nebude sloužit jen Exilu. Soubor bude pokračovat v zavedené a úspěšné spolupráci s improvizační skupinou Paleťáci, s Divadlem Tří i rodinným Týbrďo divadlo. Nová komorní scéna ve středu města je také ideální pro menší koncerty, výstavy nebo vzdělávací akce.

„Ten náš starý Exil máme moc rádi. Je to naše srdcovka. Bohužel už to v něm dál nešlo. Elektrické rozvody jsou v havarijním stavu, během představení nám vypadávaly pojistky. Sál je ve sklepě, kde je špatně udělaná kanalizace a při přívalových deštích nám přes záchody vnikala spodní voda.

A také – je to soukromý prostor, takže je těžké do něj více investovat, jak pro nás, tak pro město. Majitel nám samozřejmě ze svého nové divadlo nevybuduje,“ uvedla herečka a členka správní rady Věra Pojmanová, s tím, že problémů se nakupilo příliš a bylo potřeba to řešit. „Náš současný principál Tomáš Klement našel prostor pod Machoňovou pasáží, který je v majetku městského Rozvojového fondu, díky tomu se nám podařilo získat finanční prostředky na přestavbu,“ vysvětluje Věra Pojmanová.

Sklepní prostory pod Machoňovou pasáží sloužily původně jako restaurace a bylo potřeba je výrazně přebudovat, aby vyhovovaly divadlu a splňovaly podmínky provozu. Došlo ke stavebním úpravám – vznikl nový divadelní sál s jevištěm a elevací, vybudoval se bar, šatny, sklad kulis. Také bylo potřeba vybavit nové divadlo osvětlením, akustickými prvky a mobiliářem, bylo nezbytné udělat rozsáhlé elektrické rozvody pro divadelní svícení a zvučení, divadlo vyžaduje specifickou elektroinstalaci s náročnějšími požadavky.

„Teď nás čeká kolaudace, v srpnu stěhování a v září odstartujeme divadelní sezónu v novém,“ říká Věra Pojmanová s tím, že prostorově se vlastně nic nezmění, stále to bude studiová scéna, tak jak jsou diváci Exilu zvyklí. Ale vše bude nové, vymazlené a divadlo se posunulo více do středu města.

 

 

 

Autor Kateřina Fikejzová Prouzová