Novinky

Jsme jiné divadlo.

Na naše divadelní jeviště se už nevrátí Jiřina Mejzlíková. Amatérskému divadla se věnovala od dětství. V Divadle Exil působila od jeho založení.

Jiřina Mejzlíková (14. 9. 1934 – 22. 6. 2020)

Ve věku 85 let se do divadelního nebe se po dlouhé nemoci vydala herečka pardubického Divadla Exil Jiřina Mejzlíková. Po celý svůj život byla divadelnicí tělem i duší. Zahrála si poprvé jako jedenáctiletá školačka v přeloučské Záložně. Po skončení zdravotnické školy a nástupu do pardubické nemocnice začala hrát v tehdejším spolku ochotníků pod vedením primáře dr. Stuchlíka, který velmi úzce spolupracoval s Východočeským divadlem Pardubice. Pauzu od divadla si dala pouze během mateřské dovolené. Poté nastoupila do Divadla mládeže, působícího na Hronovické scéně v Pardubicích. Její kroky vedly dále do souboru Sokola Lázně Bohdaneč a pak do souboru Kulturního domu Dubina v Pardubicích. Spolupracovala s režisérem Vladimírem Dvořákem a později s Vladimírem Linduškou v Kulturním domě Dukla.

Když se Jiřina Mejzlíková rozloučila s prací zdravotní sestry, našla si divadlo i v profesním životě – pracovala jako tajemnice souboru Východočeského divadla.  A v Divadle Exil působila od jeho počátku, tedy od roku 2000. Ztvárnila tu řadu dramatických i komediálních rolí, v posledních letech publikum zaujala především v hlavních rolích inscenací Taková normální rodinka, Prezidentky, Manžel pro Opalu nebo Rocker a dvě staré dámy. Naposledy se objevila v kabaretu Mravnost – marnost.

Jiřina Mejzlíková za své role získala řadu čestných uznání a hereckých cen. Je také držitelkou Zlatého odznaku J. K. Tyla za dlouhodobou práci pro amatérské divadlo a celoživotní mistrovství na jevištích amatérských souborů na Pardubicku.

 

 

 

 

Autor: Kateřina Fikejzová Prouzová