Novinky

Jsme jiné divadlo.

V letošní sezóně jsme přišli s originálním projektem. Začali jsme vám hrát divadelní seriál – tedy Seroš. Na první epizodu nazvanou Výzkumák v sobotu 23. dubna naváže další. Ta se jmenuje Matka útočí. Třetí epizoda se bude zkoušet během divadelních prázdnin a uvedeme ji na podzim 2022. 

 

Divadelní seriál jako nová tradice – první minisérie má tři díly

Autorem nápadu na divadelní seriál je jeho režisérka Lucie Hašková. Inspirovala se u televizních seriálů a sitcomů, které baví diváka v poměrně krátkém časovém úseku. „V Seroši pak tyto televizní seriálové postupy používám a přetavuji je do divadelní podoby. Divák tedy uvidí na jevišti své oblíbené postavy v pravidelných odpremiérovaných dílech. Po premiéře každého nového dílu už je bude moct sledovat za sebou v rámci jednoho představení.“ Nakonec na diváka čekají díly tři první minisérie. Třetí bude mít premiéru letos na podzim. Dále ale budeme zkoušet díly další…

Seroš jako živoucí organismus

Autorem textu je herec pardubického Východočeského divadla Jan Musil Přejmenovaný, který už napsal tři díly. V každém se objevuje nová epizodní postava. Musil rozvíjel děj v dalších dílech i podle toho, jakým způsobem jednotliví herci roli uchopili a pojali. Zatímco v 1. díle se postavy představily, ve druhém díle už o nich budeme vědět daleko víc. Jejich charaktery jsou bizarní a stylizované přesně podle pravidel sitcomu.

Firma, kde o přezdívky není nouze

Ocitáme se opět ve výzkumáku, kde se pro přezdívky nechodí daleko a pracovní kolektiv je plný bizarních osobností. Šéf, Betyna, Freudka, Troska, Rybka tady už pracují dlouho, Dušan se teprve do kolektivu snaží zapadnout. Do firmy ale vnikne matka Šéfa, energická žena a ve své podstatě matka roku. Co na tom, že její syn si to nemyslí. A všichni se jí snaží uniknout, někteří i fyzicky zbavit. Troska chystá převrat, Rybka ovládá černou magii, Dušan testuje s Freudkou klasické nástroje a Šéf nevysvětlil Betyně smysl modrého kódu…

Divák jako součást hry

Na světě jsou i webové stránky Seroše, které fungují jako fanouškovská základna. Objevují se na něm i medailonky postav, krátká videa ze zkoušek i zákulisí samotného představení. „Časem vzniknou i záznamy jednotlivých dílů. S tím počítáme, až půjdou jednotlivé díly do derniéry,“ vysvětluje Lucie Hašková. Přímo v divadle sami diváci do výzkumného ústavu vstoupí prostřednictvím vrátné, která se pak objeví jako epizodní postava třetího dílu.

Premiéru 2. dílu poprvé diváci uvidí na scéně Divadla Exil v sobotu 23. dubna od sedmi večer.

Po premiérovém představení zahraje pardubická kapela The Strýc, jeden ze členů Kuba Štrba  je autorem hudby k celému představení.   

> Více o Seroši

Autor: Naďa Kubínková