Novinky

Jsme jiné divadlo.

Divadlo Exil spouští crowdsurfingovou kampaň. Vyzýváme své fanoušky, aby přispěli na nákup vybavení do nového prostoru v suterénu Machoňovy pasáže. Naši scénu v Havlíčkově ulici opouštíme po dvaceti letech.

 

„Naskytla se nám možnost naše divadlo přestěhovat do krásných prostor pod Machoňovu pasáž. Ve stávajících prostorách v Havlíčkově ulici jsme si zvykli, a jak my, tak i naši diváci to tam máme rádi. Ale jak se říká – změna je život. Nové prostory je však nutné připravit a stavebně upravit, musíme pořídit zbrusu nové sezení pro diváky, koupit novou techniku i mobiliář, vybudovat zázemí pro herce i diváky. Výdajů bude celá řada a sami bychom to určitě nezvládli,“ vysvětluje principál Divadla Exil Tomáš Klement.

V suterénu Machoňovy pasáže máme v plánu vytvořit novou kulturní scénu. Původně prostory sloužily jako restaurace. Teď se budou předělávat na komorní divadlo s kvalitním ozvučeným a osvětleným sálem, s komfortnějším hledištěm a také s bezpečným zázemím pro herce i diváky. Dočkáme se také nového divadelního baru.

„Hrubý odhad nákladů na rekonstrukci dosahuje více než jednoho milionu korun. Peníze sháníme, kde můžeme. Získali jsme podporu města Pardubice, Pardubického kraje, ale také nejrůznějších firem, které nám fandí. Finance nám ale stále chybí. Rozhodli jsme se proto touto formou oslovit i další, ať už jednotlivce nebo firmy,“ říká Tomáš Klement.

Rozjeli jsme sbírku peněz na dárcovském portálu Donio.cz. Kampaň jsme nazvali : „Kup si židli v Divadle Exil“. Cílem je vybrat 200 tisíc korun nejen na pohodlné sezení, ale také na další vybavení, které přispěje k diváckému komfortu. Chcete nás podpořit? Přispějte podle vaší chuti a možností. Máme pro vás za to dárky: Podívejte se na odměny, které jsme pro vás za vaši podporu připravili: KUP SI ŽIDLI V EXILU!

 

Možná to na první pohled není vidět, ale podmínky v současném prostoru jsou čím dál více nevyhovující a přidělávají nám spoustu starostí. Několikrát jsme byli kvůli zastaralému potrubí vytopeni, představení narušují výpadky elektřiny, hlodavci nám pravidelně ničí kulisy a vlhkost sklepa devastuje kostýmy. Rekonstrukce starých prostor je z různých důvodů nemožná, a tak jsme se rozhodli, že přestěhujeme celé divadlo. Už na začátku roku 2020, ještě než začala první vlna pandemie, jsme našli skvělou náhradu v samotném centru Pardubic, v historické Machoňově pasáži.

Každá částka je pro nás znamení, že v tom nejsme sami. Stále věříme tomu, že Divadlo Exil může i v této těžké době, kdy to kultura nemá vůbec lehké, začít novou éru v novém prostoru a odrazit. Stále věříme tomu, že máme co nabídnout a co zlepšit. A stále věříme také tomu, že nás v tom nenecháte. Děkujeme.

 

 

 

 

 

Autor Kateřina Fikejzová Prouzová