Novinky

Jsme jiné divadlo.

Od dětství miluje Dicka Francise a Agathu Christie. A proto příliš nepřekvapilo, když si jako svou další exilovou premiéru vybrala režisérka Renáta Štastná titul Přízrak. Hra autorské dvojice Sébastien Azzopardi a Sacha Danino popisuje příběh ženatého policisty Mala, který je bezhlavě zamilován do bohémské malířky. O jejich dalším osudu a osudu jejich rodin rozhodne nevinné dostaveníčko v lese.

Hra nabízí divákovi řadu myšlenek. „Znáte to, jedno špatné rozhodnutí a ve vteřině se změní život spoustě lidem,“ vysvětluje režisérka, která hru pojala spíše jako detektivní příběh než jako drsný thriller. „Zvolili jsme záměrně lehčí a hravější formu. Nechybí ani špetka situačního humoru.“ Renáta Šťastná je zkušená herečka a režisérka. V Exilu před časem uvedla hru Rozmarný duch. I v Přízraku se téma „duchařina“ lehce objevuje. „To je náhoda, nicméně mystika a tajemno mě určitě lákají,“ objasňuje Štastná, která na Přízraku spolupracovala s dlouholetou oporou našeho divadla, vystudovanou režisérkou Marií Kučerovou. „Maruška mi podala pomocnou ruku s úpravou textu, a hlavně mi pomáhala s prací s herci. Dohlížela na intonaci, temporytmus, tečky za větou, výslovnost. Zvláště pak jednoho Moraváka musela naučit česky,“ usmívá se režisérka při vzpomínce na herce Františka Kašpárka, rodilého Brňáka.

 

 

Vedle Kašpárka, který ztvárnil textově i herecky obtížnou roli policisty Mala, se v Přízraku představí řada neokoukaných tváří. Charismatický Marián Pekárek (policista Alex) a sympatická Tereza Nová (Celine) si prkna Exilu vyzkoušeli v projektu Pět překážek. Mladičká Eliška Vetišková (Chloe) před časem hrála malinkou roli služky v Rozmarném duchovi. Těžká úloha v podobě dvojrole Alice a Niny pak čekala na Nicolu Skalickou, jež je úplným exilovým nováčkem. „Ale máme tu i dvě zkušené tváře: Petra Kubíka a nestárnoucí Olinku Vetešníkovou. Jejich role jsou sice menšího rozsahu, ale o to divácky vděčnější.“

 

 

 

Přízrak se zkoušel déle než obvykle. Jednu chvíli to vypadalo, že hra kvůli dražším autorským právům vůbec nevznikne. Ale dobrá věc se podařila a Přízrak tak poprvé vlétne do Exilu první únorový den. „Už se nemůžeme dočkat. Zkoušení bylo dlouhé, ale zábavné. Vlastně si teď vybavuji, když jsme zkoušeli jednu scénu zabití a Františkovi Kašpárkovi se to stále nedařilo. V jednu chvíli to už nemohla vydržet přísedící dcera Izabelka, která jednoduše řekla: „Táto, prostě to udělej,“ a on to udělal.

 

 

 

 

Autor: Tomáš Klement