Novinky

Jsme jiné divadlo.

Divadelní seriál jako nová tradice

Autorem nápadu na divadelní seriál je jeho režisérka Lucie Hašková. Inspirovala se u televizních seriálů a sitcomů, které baví diváka v poměrně krátkém časovém úseku. „V Seroši pak tyto televizní seriálové postupy používám a přetavuji je do divadelní podoby. Divák tedy uvidí na jevišti své oblíbené postavy v pravidelných odpremiérovaných dílech. Na konci sezony pak fanouškům nabídneme seriálový maraton, kdy odehrajeme v jednom večeru všechny tři díly za sebou,“ vysvětluje režisérka. Půjde o krátký komediální útvar s prvky černého humoru a také speciálních efektů. Divadelníci tak doufají, že tento ojedinělý žánr by tak mohl najít pevnou fanouškovskou základnu, která by založila v Exilu i novou tradici.

SEROŠ jako živoucí organismus

Autorem textu je herec pardubického Východočeského divadla Jan Musil, který zatím napsal  pilotní díl. Stále ale na něm probíhají úpravy, děj se rozvíjí a posouvá dál. Text je tak stále živoucí organismus, říká režisérka Hašková „V dalších dílech tak budeme vědět o postavách zase o něco víc a je zábavné si už teď domýšlet a autorovi tím přidávat do prvního dílu další a další náměty ke psaní.“

Spolupráce s profesionály – vytáhnu tě o schod výš

Ocitáme se ve výzkumáku, kde se nám představuje šest hlavních postav. Šéf, Betyna, Freudka, Troska, Rybka tady už pracují, ale Dušan se jde o zaměstnání teprve ucházet. Na scéně se objeví i několik epizodních postav, jejichž počet se samozřejmě může s dalšími díly zvyšovat. Divákům se v hlavních rolích představí jak samotní Exiláci, tak i dva herci z pardubického Východočeského divadla, a to Petr Borovec a Karolína Šafránková. „Při zkouškách vidím, že spolupráce s profíky Exiláky inspiruje a učí, takže vzniká v podstatě taková fúze s efektem vytáhnu tě o schod výš. Myslím si, že nám může tato spolupráce přivést také nové diváky,“ dodává režisérka.

 

Divák jako součást hry

V současné době vznikají nové webové stránky, které by měly fungovat jako fanouškovská základna. Objeví se na něm i medailonky postav, krátká videa ze zkoušek, zákulisí i samotného představení. „Časem, ale to je otázka daleké budoucnosti, vzniknou i záznamy jednotlivých dílů. S tím počítáme, až půjdou jednotlivé díly do derniéry,“ vysvětluje Lucie Hašková. Přímo v divadle sami diváci do výzkumného ústavu vstoupí prostřednictvím vrátné nebo budou moct navštívit podnikovou kantýnu.

 

 

 

 

Autor: Naďa Kubínková