Novinky

Jsme jiné divadlo.

Divadlo Exil zve v pátek 15. dubna na svou jubilejní 100. premiéru. Je jí tragikomedie Útulek, pojednávající „o lidech, kteří se snaží zaplnit prázdnotu ve svém srdci.“ Jejím autorem a režisérem je herec Východočeského divadla Jan Musil Přejmenovaný. 

 

Inscenace vypráví příběh Otakara, který je vášnivým sběratelem plyšáků. Vlastní jich tisíce a všechny je má pojmenované. Plyšáci mu nahrazují skutečné přátele. Zdánlivou pohodu a harmonii naruší Otakarovi jeho spolubydlící Ctibor, který se zamiluje do sousedky Lenky a rozhodne se odstěhovat. Místo sebe tak chce Otakarovi do bytu nastěhovat cizinku Marii. Hra propojuje tragické a komediální prvky a je skvělou příležitostí pro pět herců. V hlavních rolích se představí zkušení Tomáš Klement a Petr Kubík. Ženské role ztvárnily Nicola Skalická a Tereza Nová, které se v Exilu dosud objevily pouze ve hře Přízrak. Čtveřici doplňuje Radek Svatoň, který je pak úplným nováčkem.

Autorem hry je Jan Musil Přejmenovaný, který je 14 let v angažmá ve Východočeském divadle. Vedle herectví se aktivně věnuje psaní scénářů. Napsal několik divadelních her a v současnosti pracuje na celovečerním filmu. Musil je nejen autorem hry Útulek, ale zároveň i režisérem. Jak se do Exilu dostal?

„Oslovil mě tehdejší principál Exilu Tomáš Klement, jestli bych neměl nějaký vlastní vhodný text, který bych mohl s Exiláky nazkoušet. Volba nakonec padla na hru Útulek.“ Jak na zkoušení s amatéry vzpomíná? „Bylo to delší, než jsme původně čekali. Zkoušení nám několikrát narušila pandemie covidu. Jedna herečka začala studovat v Brně, druhá zase odjela na čtvrt roku do Střední Ameriky. Musel jsem si zkrátka zvyknout, že amatérští herci zkouší po práci, a když zrovna můžou. V profesionálních divadlech to samozřejmě funguje jinak,“ porovnává Musil, který si svoje angažmá v Exilu nemůže vynachválit. „Zkoušení bylo skvělé, sedli jsme si lidsky. Mám radost, jak se jednotliví herci svých rolí zhostili a těším se na premiéru.“

Hra Útulek je jubilejní 100. premiérou Divadla Exil. Soubor zapojením Jana Musila Přejmenovaného navazuje na předchozí angažmá Vladislava Kracíka z olomoucké Tramtarie a Musilova kolegy Ladislava Špinera, kteří v minulosti s Exiláky nazkoušeli hry Domov můj, dále pak Kuřačky a spasitelky. Na realizaci Útulku se vedle Musila podílela i talentovaná scénografka Karolína Kotrbová. Premiéra je v plánu na Velký pátek 15. dubna, první reprízu uvidí diváci v Machoňově pasáži 6. května.

> Více o představení 

Autor: Tomáš Klement