Novinky

Jsme jiné divadlo.

Kuřačky a spasitelky.

Že herci o prázdninách zahálí? Nenechte se vysmát. Exiláci měli o letošních prázdninách řádně napilno.

V prostorách divadla proběhly menší i větší rekonstrukce, během celého léta se pilně připravovaly nové hry a také jsme absolvovali několik zájezdů – vedle tradičního výletu na Košumberské léto se herci Divadla Exil (teprve podruhé v historii!) představili na přehlídce Jiráskův Hronov. Na 88. ročníku legendárního divadelního festivalu se představili se současnou komedií Kuřačky a spasitelky. „Je to pro nás velká prestiž. Jsme za pozvání na Hronov moc rádi. Všichni herci si tři zdejší představení užili,“ prozrazuje dnes už bývalá principálka Exilu Kateřina Prouzová Fikejzová.

Právě „výměna stráží“ ve vedení divadla je jednou z nejvýraznějších z novinek nové sezony. Po téměř deseti letech ve funkci se usměvavá principálka rozhodla otěže Exilu svěřit dlouholetému členovi Tomáši Klementovi.

Herec malých rolí, režisér hry Zdravotní vycházka a organizátor akustických koncertů se nové funkce ujal 1. září. „Kateřině i všem členům Exilu děkuji za důvěru. Naštěstí přebírám divadlo ve vynikající kondici,“ usmívá se Klement a dodává: „Chtěl bych se hodně zaměřit na marketing. Překvapuje mě, že i po dvaceti letech fungování o Exilu stále hodně lidí v Pardubicích neví. To se musí změnit,“ dodává Klement. „Také bych rád postupně vylepšil prostředí Exilu. Hlavně sezení diváků a technické zázemí našeho divadla musíme vylepšit, aby se u nás návštěvníci stále cítili jako doma.“

A na jaké hry se letos bude do Exilu chodit? Pro naše diváky chystáme na sezonu 2018/2019 hned několik premiér. Tou první bude 6. října inscenace Kauza Médeia. Autor Petr Kolečko zde vychází z klasické antické tragédie. Staromódní Médeia se utkává s moderní Glauké, která jí odloudila manžela Iásona. V titulní roli se představí Jana Tichá, která osobité představení i režírovala. „Zkoušení této hry byla pro mě něco jako katarze, tak trochu se v ní odráží mé životní období,“ objasňuje režisérka, která už od dětství miluje řecké báje a pověsti. „Hodně mě překvapilo, kolik lidí Médeiu vůbec nezná.“

Kauza Médeia bude první premiérou letošní sezony.

Druhou letošní premiérou bude komedie Zázračné cvičení. „Jedná se o hru uznávaného rakouského dramatika Daniela Glattauera, která je o manželském páru. Ten řeší svou krizi návštěvou vztahového terapeuta,“ prozrazuje děj inscenace její režisér Ondřej Broulík a dodává, že jde teprve o druhé nastudování této skvělé komedie v České republice. Poprvé se bude v Exilu „cvičit“ 10. listopadu.

První prosincový den můžete do Exilu vyrazit na další novinku, kterou bude adaptace známého filmu Toma Tykwera Lola běží o život. Příběh hry se točí kolem mladé dívky, která má dvacet minut na to, aby sehnala sto tisíc a tím zachránila život svému milému. V titulní roli Loly se objeví Lucie Hašková.  „Diváky čeká nevšední audio-vizuální zážitek. K představení vzniká hudba, jejímž autorem je Moimir Papalescu, a projekce, které natáčí David Macháček,“ prozrazuje režisérka představení Naďa Kubínková.

 

Poslední potvrzenou premiérou Divadla Exil bude režijní debut Alexandra Andrejse, který si vybral současnou hru Vlk in fabula autorky Vandy Zaplatílkové Hutařové.  „Inscenaci jsem zvolil proto, že se děj hry odehrává mimo realitu a můžu si zde dovolit spoustu věcí nadsadit. Děj je zasazen do knihy, ve které autor píše o čtyřech ženách a o tom, jak ovlivnily jeho život. Divák uvidí, co se děje během psaní románu, když jeho postavy ožijí. V tomto světě můžeme tedy charaktery dohnat do extrému,“ objasňuje režisér, který svou premiéru plánuje na začátek roku 2019.

Mezi nové tituly Divadla Exil patří inscenace Do zdi.

V repertoáru Divadla Exil stále zůstávají oblíbené komedie Perfect Days a Kuřačky a spasitelky, které jsou od svých premiér před čtyřmi respektive dvěma lety prakticky neustále vyprodané. Pokračovat bude i drama Z deníku židovky, „bezdomovecká“ komedie Domov můj, tragikomedie Ryba ve čtyřech nebo poslední premiéra loňské sezony komorní hra Do zdi. Do Exilu můžete i nadále chodit na „skorodomácí“ soubory Divadlo Tří a Paleťáci, prostor dáváme i dalším hostujícím souborům. V říjnu se třeba můžete těšit na hry Die Männerfalle – Past na muže a Váš natěrač, madam v podání Spolku Neruškruh. Pokračovat bude i projekt Pět překážek, ve kterém si divadlo může na vlastní kůži osahat kdokoliv.

Naopak do derniéry míří komedie Rozmarný duch a rozloučíme se také s prvorepublikovým kabaretem Mravnost-marnost, který je na našem repertoáru čtyři roky.

 

 

– – –

Autor: Tomáš Klement