Veronika Křepinská a Simona Andrejsová.

Hra o životě žen v době sociálních sítí, babyboomu a kurzů, jak najít sebeúctu. Českochilská autorka Anna Saavedra na motivy Třech sester od A. P. Čechova napsala příběh o všem, co život přináší. Na představení jsme se zeptali třech hlavních představitelek – Radky Chladové, Simony Andrejsové a Veroniky Křepinské.

Co můžeš říci o postavě, kterou hraješ?

Hraju nejstarší ze tří sester, Olgu. Je svobodná, bezdětná, lehce usedlá učitelka, která žije stereotypní život tak trochu schovaná za novinami. Kdo mě zná, tak ví, že s ní mám společný asi jen věk!“, směje se Radka. „I když – v jedné replice říká, ze pojede do Tibetu. Tak možná to cestování máme společné.“

Simona zkouší roli Máši, prostřední sestry. „Je to pro mě kláda. Máša má se mnou společné asi jen pohlaví. Když přivřu oči, tak i ironický humor a schopnost se vášnivě nadchnout pro věc. Navíc je to moje první role v kalhotách! Budu popichovat lidi kolem sebe, na nohou kecky, v ruce cigáro.“

Pro Veroniku naopak role nejmladší sestry Iri protiúkolem není. „Postava Iriny je mi blízká, myslím, že nejbližší ze všech rolí, co jsem doposud měla, a jsem šťastná za to, že ji mám. Je veselá, praštěná, umělecky založená a má ještě takovou dětskou duši. Já sama mám pocit, že ve skrytu duše zůstanu dítětem navěky.“

Radka Chladová jako Olga.

Režisérem Kuřaček a spasitelek je Ladislav Špiner, herec Východočeského divadla Pardubice. Co hlavní hrdinky říkají o spolupráci s ním?

„Láďa je bezesporu výborný herec a také silná a výrazná osobnost. Spolupráce s ním byla náročná, troufnu si říct, ze pro obě strany. Režíroval amatéry a musel se potýkat asi s jinými problémy, než když režíruje kolegy profesionály. Pro nás herce se jednalo o jiný styl práce, než na který jsme zvyklí, což je ale přesně ten důvod, proč s profesionály chceme spolupracovat – abychom se něco naučili a přenášením nových poznatků do další práce zvyšovali kvalitu her našeho divadla,“ uvádí Radka.

Podobně hodnotí spolupráci s Ladislavem Špinerem Simona: Je to úplně něco jiného, než jsem doposud zažila. Láďa má jasnou představu o jednotlivých postavách a scénách a dovede je barvitě popsat. Je to zapálený režisér, živočich, divoch, který umí pochválit i říct, že tudy cesta nevede. Mohl by zahrát všechny role za nás“, dodává se smíchem.

Také Veronika je za spolupráci vděčná, protože získala nové zkušenosti, dozvěděla se nové informace o herecké práci, co všechno je na jevišti možné i nemožné. „Kromě toho se na zkouškách i dost nasmějeme. Zkoušení je intenzivní, každou situaci podrobně rozebíráme, abychom se do ní vcítili,“ dodává herečka.

Na co se tedy diváci mohou v Kuřačkách a spasitelkách těšit?

Hlavní představitelky se shodly, že hra nabízí mnohé. Vtip, světlo, barvy, životní moudra, emoce, hlášky i komické situace. A taky modrou lišku!

Obsazeno je celkem osm herců, čtyři muži a čtyři ženy, z nichž každý má ve hře nezanedbatelnou úlohu. Nezáleží na pohlaví, na věku ani na vašem rozpoložení, v Kuřačkách a spasitelkách se najdete! Budeme ionizovat a povíme vám nahlas, o čem se šeptá! Přijďte se podívat, jak to všechno dopadne!

Autor Simona Andrejsová

< zpět na novinky