Novinky

Jsme jiné divadlo.

Pardubické Divadlo Exil uvede v české premiéře norskou hru Cesta do Benátek. Její autorkou je uznávaná novinářka, spisovatelka Bjørg Vik. Poprvé diváci hru uvidí v sobotu 19. března od 19:00 na scéně pod Machoňovou pasáží.

Posmutnělá, ale laskavá komedie se odehrává v bytě starých manželů. Nemají peníze, zdraví jim dávno neslouží. Přesto se snaží neopustit to, co v životě nejvíc milovali – cestování a umění. Pro režiséra Alexandra Gregara je hlavním tématem schopnost žít, a přitom se dobře vyrovnat nejen s minulostí, ale i s přítomností.

„Touha žít plnohodnotně a pouze nepřežívat – způsob, jak si udržet lásku, přátelství, smysl pro humor a zdravé myšlení bez předsudků. A také je to o tom, jak je třeba překonávat strach z neznámého, který ostatně stojí před každým z nás… Rakouský spisovatel Arno Geiger ve svém románu Starý král ve vyhnanství napsal, že každé vyprávění je generální zkouškou na smrt, každé musí dojít ke svému konci. Vyprávění, současně s tím, že se věnuje mizení, přivolává nazpět zmizelé věci,“ uvádí Alexandr Gregar, který se také objeví na jevišti jako hlavní mužský představitel. Po jeho boku uvidíme herečku Věru Pojmanovou.

Česká premiéra je pro Exil výzva

Proč Divadlo Exil sáhlo právě po textu Bjørg Vik? „Sám jsem už ve věku, kdy mě téma stárnutí a jeho projevů samozřejmě zajímá, a dokonce víc než osobně. A především, jak se vypořádat s tím, co člověk dosud prožil, co dobrého či horšího jej potkalo – a jakou má ještě životní šanci nebo naději… Navíc uvést hru u nás neznámé norské autorky v české premiéře je jistým způsobem výzva,“ vysvětluje Alexandr Gregar.

Divadlo Exil stále hledá nové zajímavé texty a snažíme se našemu publiku nabídnout trochu jinou dramaturgii než velká kamenná divadla.

„Spisovatelka Bjørg Vik se ve své tvorbě často zabývala vztahy mezi mužem a ženou. Jako feministku ji také zajímaly osudy žen středního věku, jejich sny i rezignace. Což ale není případ Cesty do Benátek,“ říká principálka souboru Kateřina Fikejzová Prouzová.

Navíc se tato komorní hra přesně hodí do divadla typu Exil. „Nová scéna Exilu nabízí soustředěný intimní prostor, kterému jistě budou slušet hry podobné našim Benátkám, jeviště i hlediště jsou si tak blízko, že divadlo tu v pravém smyslu může být teď a tady,“ myslí si Gregar.

Exil brzy oslaví stovku

Cesta do Benátek je 99. inscenací Divadla Exil. Na jubilejní stý titul se můžeme těšit už v dubnu, kdy v sobotu 2. dubna bude mít premiéru autorská komedie herce Východočeského divadla a režiséra Jana Musila Útulek. Tím ale série premiér nekončí. V sobotu 23. dubna je na programu další pokračování divadelního seriálu Seroš. Další díl je nazvaný Matka útočí.

> Více o představení 

Autor: Kateřina Fikejzová Prouzová